Ana Sayfa » Genel » “Hep aynı hikaye”

“Hep aynı hikaye”

Hakem yorumcumuz Deniz Çoban’ın yazısı:

Bir devre arası hakem seminerini daha geride bıraktık. Devrenin sonuna doğru zirve yapan hakem hataları, kamuoyunun ilgisini seminere daha fazla yönlendirdi.

Namoğlu’nun ne diyeceği, hatalara ne gibi çözüm önerilerinin sunulacağı herkesin merak ettiği konulardı. Semineri dikkatle takip etmeye çalıştım ancak önceki seminerlerden farklı bir uygulama ya da yeni bir talimata rastlamadım.

Kendisinden önce görev alan birçok MHK başkanının yaptığı gibi; Namoğlu da aynı cümlelerle aslında değişen bir şeyin olmayacağını anlattı.

Namoğlu neler söyledi hep birlikte bakalım.

*16. hafta hariç hakemlerimiz genelde başarılıydı.
*Hataların olmaması için UEFA’dan gelen eğitimcilerle birlikte titiz bir çalışma yürütüyoruz.
*Üst kadrolara yeni, genç ve yetenekli hakemleri kazandırmak için çalışıyoruz.
*Kabul etmeliyiz ki, değişimler sancılı olacaktır.
*Gözlemcilik kurumunu çağın şartlarına uygun hale getirmek için çalışıyoruz.
*Hakemlere mental olarak destek verdik, moral olarak buradan iyi ayrılıyorlar.
*İkinci yarıda aslanlar gibi maç yönetecekler.

Altı Ayda Bir Aynı Mevzu

Hafızalarınızı yoklayın ya da arşivden bir göz atın. Sezon başı ve devre arasında yapılan hakem seminerlerinde konuşan MHK başkanlarının konuşmalarında yukarıda sıraladıklarımdan farklı bir cümleye rastladınız mı? Mevcut başkanımızın üçüncü kez görevde olduğunu da hatırlatmak isterim. Korkarım 6 ay sonraki ve ondan sonraki tüm seminerlerde konuşan başkanlar da aynı cümleleri kuracaklar ve biz de yeni bir şey duymuşuz gibi ümitle Türk hakemliğinin düzeleceği günü bekleyeceğiz.

Yetenekleri Kim Saklıyor?

Her seminerde dinlediğimiz yetenekli hakemleri bulup çıkartıyoruz masalıyla ilgili birkaç veriyi sizinle paylaşmak istiyorum. Son yıllarda (2010-2017 yılları arası) MHK başkanlarının övünerek ifade ettiği ve Türk hakemliğinin geleceği olarak gösterip Süper Lig Hakem kadrosuna alınan tüm hakem isimlerini alt alta sıralamak istiyorum.

Bu listede yer alan 31 hakemin içerisinde Süper Lig’de 15 ve daha üzeri maç yönetme başarısı gösteren sadece 2 hakem (Ali Palabıyık ve Alper Ulusoy) olmuştur. Listede belki de adını bile hatırlamadığınız sayısız hakeme rastlayabilirsiniz…

1-Arda Kardeşler
2-Oktay Taş
3-Hasbi Dede
4-Emre Malok
5-Emre Altun
6-Caner Ak
7-Emre Atasoy
8-Ümit Öztürk
9-H.Umut Meler
10-Sarper Barış Saka
11-Abdulkadir Bitigen
12-Alper Ulusoy
13-Bülent Birincioğlu
14-Erkan Engin
15-Ferhan Kestanlıoğlu
16-Murat Özcan
17-Onur Karabaş
18-Özkan Çeliker
19-Serkan Tokat
20-Ali Palabıyık
21-D.Ateş Bitnel
22-Ferdi Uludağ
23-Mustafa Aydın
24-Y.Kemal Uğurlu
25-Ercan Hellaç
26-Mesut Çarık
27-Volkan Bayarslan
28-Tayfur Özkan
30-Kutluhan Bilgiç
31-Murat Türker

Seminerlerde genç hakemleri Türk futboluna kazandıracağız ifadelerinin günü kurtarmaktan başka bir anlam ifade etmediğini, yukarıdaki tablo açıkça göstermektedir. 7 yılda terfi eden 31 hakemden en az 25’i şu anda ligde görev alamamakta, birkaçı dışındakiler de arada bir görev almaktadır.

Bu terfi eden hakem sayısı kadar da hakem, kadroların boşalması için küme düşürülmüş ya da hakemliği bırakmışlardır. Hakemliğimizin kaybettiği enerji ve zaman hiçbir yıl geri kazanılmamıştır.

O yüzden bugün Namoğlu’nun açıklamaları; daha önceki çoğu başkanın yaptığı gibi; benim için günü kurtarmak için yapılmış açıklamalardan biridir.

Bu İsimleri Unutmayalım

Namoğlu bugünkü açıklamalarında üç hakemi 1.Lig hakemliğine terfi ettirdiğini, onları yakından takip ettiğini ifade etti. Sene sonunda onları Süper Lige terfi ettireceğini söyledi. Tarihe not düşmek açısından o isimleri buraya yazmak istiyorum. Umarım yanılırım ve bu 3 isim Türk hakemliğinin geleceği olur.

1-Erkan Özdamar
2-Bahattin Şimşek
3-Ali Şansalan